ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی عارضه ایست که ماهیچه ها، استخوان ها و مفاصل شما را تحت تاثیر قرار می دهد. امروزه این ناهنجاری ها در بین مردم بسیار رایج شده است و انواع گوناگونی نیز دارد. همچنین با افزایش سن خطر رشد و به وجودآمدن آن نیز بیشتر خواهد شد. این بیماری در برخی موارد با درد همراه است. فراموش نکنید که اصلاح ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی باید در اولویت قرار گیرد. در ادامه این مطلب سعی داریم که ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی را به طور کامل بررسی کنیم.

اصلاح ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی توسط شناسایی نشانه های آن

اگر می خواهید به وجود این ناهنجاری ها در سیستم بدنی خود پی ببرید، حتماً باید نشانه های آن را جدی بگیرید. این علائم شامل دردهای دوره ای، سفت شدن مفاصل و تورم هستند. ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی به راحتی می تواند قسمت های مختلف بدن شما مانند گردن، کتف ها، ران ها، زانوها، مچ دست ها و کمر را درگیر کند. در صورت مشاهده این نشانه ها در اعضای مختلف بدن به حتم باید به وجود این نوع از ناهنجاری ها پی ببرید.

دلایل ایجاد ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی

ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی به دلایل مختلف به وجود می آیند. ولی علل اصلی این بیماری سن، شغل، عملکرد روزانه و سبک زندگی شما هستند. اما مجموعه ای از فعالیت های خاص این عارضه را تشدید می کنند. به عنوان مثال، نشستن پشت میز کامپیوتر برای مدت  زمان طولانی، بلند کردن وسایل سنگین، انجام حرکات تکراری و حتی کم تحرکی نقش به سزایی در به وجودآمدن این عارضه دارند.

روش های تشخیص ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی

اصلاح ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی رابطه مستقیمی با علائم شما دارد. بنابراین شناسایی دقیق و درست این بیماری بسیار حائز اهمیت است. در صورت مشاهده هرگونه نشانه هرچه زودتر به پزشک خود مراجعه کنید. به احتمال زیاد فرد متخصص برای شناسایی این ناهنجاری ها مجموعه ای از آزمون های فیزیکی را انجام می دهد که از وجود چنین عارضه ای مطمئن شود. دکتر شما درد عضلات، قرمزی، تورم، کوچک شدن و ضعف ماهیچه ها را بررسی خواهد کرد.

حتی ممکن است او از شما بخواهد که تصویربرداری هایی مانند اشعه ایکس یا ام آرآی را نیز انجام دهید. در واقع با این پرتونگاری ها استخوان ها و بافت مفاصل شما چک می شود. علاوه بر این امکان دارد از شما خواسته شود که آزمایش خون بدهید. این آزمایش به پزشک کمک می کند که رماتیسم و درد مفاصل شما را مورد بررسی قرار دهد.

 

اصلاح ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی

باتوجه به تشخیص های انجام داده شده و همچنین نوع درد درمان شما آغاز می شود. احتمالاً برای دردهای موقتی باید تمرین های ورزشی متوسط را انجام دهید و از مسکن هایی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. اما برای آن دسته از علائم که شدت بیشتری دارند، به حتم داروهایی جهت کاهش درد و تورم پیشنهاد می شوند. حتی امکان انجام فیزیوتراپی برای شما نیز وجود دارد. در واقع این معالجات باعث مدیریت کردن درد شما، قوی تر شدن عضلات و همچنین تنظیم کردن فعالیت های فیزیکی شما خواهند شد.

رایج ترین ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی

اولین گام برای سلامت ماهیچه ها و اعضای بدن شما پی بردن به نوع ناهنجاری ایجاد شده در قسمت های مختلف بدن شما است. در ادامه این مطلب سعی داریم که شما را با متداول ترین ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی آشنا کنیم. در واقع شناخت آن ها به شما کمک می کند که به راحتی به اصلاح ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی بپردازید.

تاندونیت

تاندونیت به معنی متورم شدن و التهاب تاندون است که گاهی اوقات پارگی هایی نیز به همراه دارد. تاندونیت تاثیر بدی بر شانه ها، زانوها، آرنج ها و کمر شما خواهد گذاشت. یکی از دلایل اصلی به وجودآمدن تاندونیت استفاده بیش از حد از عضلات محسوب می شود.

آرتروز

در این شرایط بافت استخوان ها و سطح مفاصل شما به تدریج ساییده می شوند و از بین خواهند رفت. در واقع آرتروز در گردن، کپل، دست ها و زانوهای شما  ایجاد می شود و این قسمت ها را درگیر خواهد کرد.

روماتیسم مفصلی

در روماتیسم مفصلی سیستم ایمنی بدن به سلول ها و بافت های خودش حمله می کند. اگر درمان روماتیسم مفصلی به موقع انجام نشود، به حتم استخوان های شما بعد از مدتی ساییده خواهند شد و مفاصل شما شکل بدی را به خود می گیرند. در ابتدا روماتیسم با نرمی مفاصل و استخوان ها همراه است، ولی پس از آن قسمت های دیگر بدن نیز دچار تورم می شوند.

شکستگی استخوان ها

ضربه های وارد شده به استخوان ها و استفاده نادرست از آن ها به حتم شکستگی های جزئی یا کاملی را به همراه خواهد داشت. نه تنها شکستگی استخوان ها دردناک است، بلکه امکان دارد عملکرد قسمت های مختلف مانند دست، پا، زانو یا اعضای دیگر را به طور موقتی از بین برود. در واقع شکستن استخوان ها باعث می شود که شما نتوانید به خوبی از آن ها استفاده کنید.

سندروم تونل کارپال

استفاده بیش از حد از مچ و خمیدگی آن دست سبب ایجاد سندروم تونل کارپال می شود. در واقع در این سندروم عصب مچ دست تحت فشار قرار می گیرد. سندروم تونل کارپال که در ناحیه مچ دست ایجاد می شود معمولاً با بی حس شدن، خارش و سوزش مفصل های شما همراه است. در صورت اصلاح نکردن به موقع آن احتمالاً با آسیب های جدی مواجه خواهید شد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یکی از ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی است. در این عارضه شما با درد زیاد و گسترده در سطح ماهیچه ها مواجه می شوید. در واقع در این شرایط شما احساس خستگی، بی حالی و خواب آلودگی خواهید داشت.

اما چگونه می توانید از ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی دوری کنید

همان طور که در بالا بیان شده است، با افزایش سن خطر ابتلا به چنین ناهنجاری هایی افزایش پیدا می کند. به طور طبیعی به تدریج ماهیچه ها، استخوان ها و مفاصل شما با گذشت زمان ضعیف می شوند. با مراقبت از بدن خود در دوران نوجوانی می توانید خطر ابتلا به این ناهنجاری را کاهش دهید.

در واقع سبک زندگی شما باید سالم باشد. تمرین های ورزشی قدرتی و کششی ماهیچه ها و استخوان های شما را قوی می کنند. همچنین بهتر است همیشه فعالیت های فیزیکی خود را با دقت بیشتری انجام دهید. به عنوان مثال، هیچ وقت وسایل سنگین را بلند نکنید و همچنین سعی کنید برای مدت طولانی در مکانی ثابت ننشینید.در صورتی که با رعایت همه این نکات باز هم به این عارضه دچار شدید، باید به سرعت اصلاح ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی را شروع کنید.

 تاثیر ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی بر شرایط کاری

ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی مجموعه ای از آسیب ها و ناهنجاری هایی هستند که در ماهیچه ها، تاندون ها، مفاصل، غضروف ها و دیسک های نخاعی رخ می دهند. در واقع محیط کاری نقش به سزایی در این عارضه خواهد داشت. همچنین ممکن است این ناهنجاری به دلیل شرایط کاری بدتر شود و به طول درمان بیشتری نیاز داشته باشد.

ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی در محیط کاری به نوعی از ناهنجاری ها گفته می شود که با احساس درد در مفاصل و بافت های مختلف بدن همراه است. این ناهنجاری ها هزینه های زیادی برای کارکنان به همراه دارد. به عنوان مثال، غیبت کردن کارمندان، از دست دادن بازدهی مناسب، مراقبت بیشتر از کارمندان و ناتوانی از تاثیرات جبران ناپذیر ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی روی کارکنان هستند.

علاوه بر این افراد ممکن است با انواع مختلفی از ناهنجاری ها در محیط کاری مواجه شوند. ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی محیط کاری شامل سندروم تونل کارپال، آرتروز و کمردرد می شوند.

کلام آخر

ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی تاثیر مخربی بر استخوان ها، مفاصل و ماهیچه ها خواهند داشت. همچنین ناهنجاری ها اسکلتی و عضلانی انواع مختلفی نیز دارند. این عارضه با علائم و نشانه هایی همراه است که با شناسایی به موقع آن ها به راحتی می توانید اصلاح ناهنجاری های سیستم اسکلتی و عضلانی را آغاز کنید.

در حقیقت باتوجه به شرایط شما از روش های درمانی متفاوت استفاده خواهد شد. چنین عارضه ای می تواند زندگی شخصی و حتی حرفه شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *