هوشیار و مراقب باشید:

رطوبت و بارش در شرایط زمستانه ممکن است قسمتهایی از تنه درختان و یا سنگ های کوهستان را ضعیف کرده و باعث سقوط آنها شود. به صدا های اطراف خود دقت کنید ممکن است قبل سقوط صدای ترک خورد شاخه ای و یا ریزش سنگی را بتوانید بشنوید.

 

برای مسیر خود برنامه ریزی کنید:

با بررسی پیش بینی هواشناسی به طوفان های در راه توجه کنید، چون آنها می توانند به سرعت دما را کاهش داده و باعث هیپوترمی شوند و شما را در معرض سرمازدگی قراردهند. با بررسی دقیق بدانید که در صورت تغییر ناگهانی هوا در چه مناطقی می توانید ایمن بمانید و چگونه قرار است به خانه برگردید و برنامه خود را کنسل کنید.

“هیپوترمی یک بیماری عمومی است و به علت کاهش دمای بدن اتفاق می افتد. دمای بدن در شرایط عادی چیزی حدود 37 درجه سانتیگراد است و اگر این دمای به زیر 35 برسد فرد دچار هیپوترمی خواهد شد”

 

از دویدن در جاده ها خودداری کنید:

توانایی مانور و توقف رانند ها در شرایط بارندگی و برفی کاهش میابد و این میتواند حادثه ساز باشد.

لایه بندی کنید:

پوشیدن تعداد لایه های لباس می تواند بیشتر به نگهداری دمای مرکزی بدن شما کمک کند تا پوشیدن لباس های کلفت و سنگین. بهتر است در هنگام شروع کمی بیشتر بپوشید و در هنگام گرم شدن لایه های لباس خود را کم کنید.

 

برای کفشهای خود یخ شکن بگیرید:

اگر در مسیر شما برف و یخ وجود دارد برای کفش های خود یخ شکن بگیرید. محصولات بسیار خوبی در بازار وجود دارد که با بندهای بسیار نرم و سبکی که روی کفش شما قرار گرفته و با وجود میخ های ریزی در زیر کفش از لغزیدن شما جلوگیری می کنند و کنترل شما را در دویدن بالا می برند.

 

کلاه بپوشید:

به نظر جمله قدیمی “بیشترین گرمای بدن خود را از سر از دست می دهید” خیلی درست نیست بلکه شما در هنگام بیرون آمدن در سرما، گرمای بدن خود را از پوست در معرض دید و مجاورت با هوای سرد از دست خواهید داد. پوشاندن سر به همراه دیگر قسمت های بدن به شما در نگهداشتن دمای بدن کمک خواهد کرد و شما را از سرمازدگی حفظ می کند.

 

از سرمازدگی اجتناب کنید:

قرار گرفتن در معرض سرما به مدت طولانی می تواند منجر به بی حسی در نواحی مختلف بدن مخصوصا نقاطی از بدن که نوک اندامها هستند شود. با گرم شدن پوست، ممکن است آن اعضای سرما زده شده احساس درد و سوزن سوزن شدن کنند. در کل باید دانست سرما گزیدگی و سرما زدگی با هم متفاوت هستند ولی اگر در مرحله سرما گزیدگی فرد تلاشی برای رفع مشکل نکند و در معرض سرما بودن را ادامه دهد می تواند وارد مرحله سرمازدگی شود.

در هنگامی که دمای هوا به زیر صفر درجه می رسد، در حدود 30 دقیقه زمان لازم است تا پوست انسان در معرض سرمازدگی قرار بگیرد. اگر باد شروع به وزیدن بکند این زمان کمتر خواهد شد و احتمال سرمازدگی بیشتر می شود. سرمازدگی میتواند بر روی قسمتهای پوشیده شده با دستکش و یا لباس نیز رخ دهد. با باقی ماندن بعد از سرمازدگی احتمال نفوذ سرما به بافتهای زیرین پوست نیز وجود دارد و در این صورت نیاز به مراقبت های ویژه و رسیدگی پزشک حتمی است.

 

درک درست از هیپوترمی داشته باشید:

در هنگلمی که در معرض هوای سرد قرار می گیرید، بدن شما با سرعت بیشتری گرما را به نسبت تولید آن در بدن از دست می دهد. بنابر این ادامه حضور در هوای سرد در نهایت قسمت زیادی از منابع تولید انرژی بدن را مصرف کرده و منجر به کاهش دمای مرکزی بدن شما خواهد شد. این اتفاق اگر همراه با خیس شدن لباس های فرد بشود حال به علت باران و یا تعریق و … میتواند در دمای  حدود 5 درجه سانتیگراد نیز رخ دهد.

 

علائم هیپوترمی:

لرزیدن از اولین علائمی است که می تواند با پیشرفت هیپوترمی متوقف شود چون دیگر بدن توانایی گرم کردن خود را از دست می دهد. گیچی، اختلال در گفتار، از دست دادن حافظه به همراه از دست دادن تعادل و هماهنگی حرکات معمولی همگی از علائم هیپوترمی هستند. به دنبال این علائم صعیف شدن نبض و کند شدن تنفس را شخص تجربه خواهد کرد.

بهتر است قبل از شروع هیپوترمی به محل ایمن برسیم و یا برای گرفتن کمک از افراد دیگر و یا امداد تلاش کنیم.

 

منبع:

Cold Weather Running Tips – Road Runners Club of America (rrca.org)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *