تست های آمادگی جسمانی، توانایی بدن برای انجام فعالیت های فیزیکی است. این نوع تست ها  انواع مختلفی دارند و از آن ها برای ارزیابی سلامت بدنی و ذهنی افراد استفاده می شود. این نوع تست ها باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شوند و بهتر است افراد برای انجام این نوع تست ها اصول اولیه تمرینات را توسط فرد متخصص یا مربی ورزشی  یاد بگیرند.

تست های آمادگی جسمانی از اهمیت زیادی برخوردارند، زیرا انجام آن ها علاوه بر آن  که به جسم انسان کمک می کند، باعث تکامل ذهن او نیز می شود. این نوع تست ها همچنین کمک می کند که شما درک بهتری از سلامت خود  داشته باشید.

تست های آمادگی جسمانی

در سرتاسر دنیا بیش از 30 نوع تست آمادگی جسمانی وجود دارد که تقریبا همه این تست ها دوازده نوع تمرین مشترک دارند.  ماهر شدن در این تمرین ها به شما کمک می کند که از آن ها در جامعه با توجه به توان خود بهره گیرید.

برای اینکه مطمئن شوید که کدام تست برای شما مناسب است، در گروه های آموزشی مختلف شرکت کنید و تمرکزتان را روی برنامه های ورزشی بگذارید. سپس با محدود کردن انتخاب هایتان بهترین تست آمادگی جسمانی را برگزینید. در ادامه به بررسی چند نمونه از این تمرین ها خواهیم پرداخت.

شنا

این نوع ورزش رایج ترین تمرین در ارتش ،نیروی انتظامی و برنامه های آموزشی آتش نشانان است. نحوه انجام این نوع تست ها برای همه افراد مهم و ضروری محسوب می شود، ولی  چگونگی انجام دادن تعداد بالای شنا از اهمیت بیش تری برخورداراست و باید در برنامه آموزشی هنرجویان گنجانده شود.

در این نوع ورزش زانوها باید به اندازه 90 درجه در حالت خمیده قرارگیرند، ولی زاویه بین نیم تنه و شانه ها باید 45 درجه باشد. بدن شما باید به سمت بالا و پایین در حرکت باشد و همچنین کمر خود را باید صاف نگه دارید و سرشما به سمت بالا باشد.

دراز نشست

گروه های محدودی ورزش دراز نشست را به عنوان تست آمادگی جسمانی انجام می دهند. تفاوت دراز نشست با کرانچ که از رایج ترین حرکات ورزشی شکم است در این است که دست ها که پشت سرتان قرار گرفته اند را در هم قفل می کنید و تمام بدن خود را از سطح زمین جدا می کنید.

برای انجام دادن دراز نشست بهتر است دست ها را پشت سر خود قرار دهید و انگشت هایتان را درهم قفل کنید. همچنین  آرنج هایتان باید به زانوهایتان و شانه هایتان باید به زمین  برخورد کند. در این ورزش زمانی که کمر خود را از سطح زمین جدا می کنید، بهتر است کمی نفسی تازه کنید.

حرکت بارفیکس

این ورزش یک نوع تمرین پیشرفته است که قسمت های بالایی بدن را درگیر می کند. نکته اصلی حرکت بارفیکس این است که به مقاومت و تمرین نیاز دارد و تقریبا همه مردم می توانند این تمرین را انجام دهند.

خوب است بدانید که حرکت بارفیکس هیچ محدودیت زمانی را ندارد. برای انجام این حرکت باید سرتان را بالا نگه دارید به طوری که قوسی در کمرتان ایجاد شود. دوحرکت که در بارفیکس بسیار مشهور شده است حرکت بالاکش و بالا کش جلو دست است.

وزنه برداری

این روزها وزنه برداری بین گروه های خاص  و نهادهای ورزشی  بسیار مشهور شده است و آن ها با به کارگیری آموزش های پرقدرت سعی به به قوی کردن اعضای ورزشی خودشان دارند. آن ها همچنین از مربی های زبده و متخصص برای نیرومند کردن وزنه بردارها و قوی کردن عضلاتشان استفاده می کنند. پرس سینه از رایج ترین نوع از وزنه برداری است.

بسکتبال

این ورزش به ندرت انجام می شود، ولی گفته می شود که از این ورزش برای سنجیدن پتانسیل ورزشی آن دسته از افرادی که مایل به انجام تمرینات  آمادگی جسمانی هستند، استفاده می شود. در این نوع ورزش برای انجام حرکات باید زانوها را خم کنید و همچنین از ران ها، کتف ها و بازو های خود کمک بگیرید و درصورت داشتن بیشترین فاصله  برای پرتاب زاویه 45 درجه را تشکیل دهید.

چگونه  تست های آمادگی جسمانی انجام می شود؟

بعد از اندازه گیری وزن و چربی بدن  یک سری از تمرین ها مثل درازنشست، شنا و…. باید انجام شود. از این نوع تمرین ها به منظور سنجیدن سطح انرژی و توان افراد استفاده می شود. حتی تست های آمادگی جسمانی ممکن است شامل راه رفتن روی تردمیل یا بسیاری دیگر از ورزش های از پیش تعیین شده در بازه زمانی مشخص باشد.

پزشک نیز ضربان قلب افراد را در طی انجام تمرین های آمادگی جسمانی و بعد از انجام آن ها  اندازه می گیرد که میزان سلامت قلب را بسنجد.

چه کسی مسئولیت انجام  تست های آمادگی جسمانی را به عهده دارد؟

معمولا پزشک متخصص ورزشی صلاحیت انجام این نوع تست ها را دارد و بعد از آن نتیجه بدست آمده را نیز گزارش می دهد. همچنین مربی های ورزشی که به طور خصوصی مشغول فعالیت در باشگاه ها هستند، قادر به انجام این نوع از تست ها هستند.

ولی پزشک متخصص ورزشی می تواند ارزیابی های خود رابه طور دقیق تری انجام دهد ونتیجه را در سطح بالینی بیان کند. بهتر است  قبل از انجام تست برای جلوگیری از هرگونه آسیب و خطر احتمالی با فرد متخصص مشورت شود.

چرا تست های آمادگی جسمانی برای سلامتی مهم هستند؟

اولا، این تست ها باعث سلامت جسمی و ذهنی افراد می شوند. همان طور که می دانید ذهن و بدن افراد با یکدیگر در تعامل هستند. وقتی که بدن فرد از نظر جسمانی سالم باشد، ذهن او هم از سلامتی کامل برخوردار است. مثلا کسی که به اعتیاد دچار است آمادگی جسمانی باعث بهبود سلامت ذهنی او می شود که در نتیجه این شرایط به او کمک میکند تا فرد به راحتی اعتیاد را کنار بگذارد.

همچنین آمادگی جسمانی عامل مهمی برای پرهیز از مشروبات الکلی هستند، درواقع این نوع تست ها نوعی عامل بازدارنده هستند به طوری که سلامت جسمانی و فیزیکی به آن ها کمک می کند که کمتر به مشروبات الکلی روی بیاورند.

علاوه براین، این نوع تمرین ها باعث کاهش افسردگی نیز می شوند، به عنوان مثال دانشمندان متوجه شدند که افرادی که به مدت 35 دقیقه ورزش های نسبتا آسان را انجام می دهند، نشانه های افسردگی کمتری دارند و درمقایسه با افراد دیگری که تمرینات کمتری انجام می دهند  از سلامت ذهنی بهتری برخوردارند.

کلام آخر

با توجه به مطالب بالا، تست های آمادگی جسمانی شامل رشته های ورزشی متفاوتی هستند و از اهمیت بالایی  برخوردارند. شما باتوجه به نیاز بدنتان و با کمک گرفتن از فرد متخصص میتوانید تست های آمادگی جسمانی را انجام دهید.

یادگیری نحوه صحیح انجام برخی از این تست ها به شما در جهت گرفتن نتیجه مطلوب و دلخواهتان کمک می کند و شما را از هرگونه آسیب جسمانی و جدی  دور می کند. همچنین لازم به ذکر است که این نوع تست ها برای سلامتی شما بسیار مفید هستند و  به شما درجهت داشتن بدنی سالم و ذهنی فعال کمک می کنند و شما را از افسردگی هایی که ممکن است به هر دلیلی به سراغتان بیاید رها می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *