تمرین جسمانی به هر گونه حرکتی که از عضلات شما کار بکشد و باعث سوزاندن کالری شود می گویند . فعالیت های جسمانی انواع مختلفی دارند، مثل دویدن، شنا، رقص، پیاده روی و …  . فعال بودن فایده های بسیاری برای روح و جسم دارد. حتی می تواند عمر شما را طولانی کند. در ادامه به معرفی مهم ترین مزایای آمادگی جسمانی می پردازیم.

یکی از مهم ترین مزایای آمادگی جسمانی احساس شادی بیشتر است

تمرین های فیزیکی حال شما را بهتر میکنند و احساسات منفی مثل احساس افسردگی، اضطراب و استرس را در شما کاهش می دهد. آن ها در آن بخش های مغز شما که مربوط به تنظیم استرس و اضطراب است، تغییراتی ایجاد می کنند. همچنین، حساسیت مغز را نسبت به هورمون های سروتونین و نور اپی نفرین افزایش می دهد. این هورمون ها از بروز احساس افسردگی جلوگیری می کنند.

تمرینات جسمانی به تولید اندورفین بیشتر در بدن کمک می کند. این هورمون باعث ایجاد احساسات مثبت می شود و برای کاهش درد مفید است. جالب است بدانید شدت ورزش شما اهمیتی ندارد. همین که آمادگی جسمانی خود را حفظ کنید، می توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

طی تحقیقاتی که روی ۲۴ زن مبتلا به افسردگی انجام شد، دریافتیم هر فعالیت جسمانی با هر شدتی به کاهش افسردگی کمک می کند. تاثیر آمادگی جسمانی بر حال شما آن قدر زیاد است که در کوتاه مدت هم متوجه تفاوتی که ایجاد میکند، خواهید شد.

خلاصه ای از ۱۹ پژوهش منتشر شد که این موضوع را اثبات می کند. نتایج نشان دادند افرادی که قبلا به طور مرتب ورزش می کردند و سپس آن را کنار گذاشتند، تنها پس از چند هفته شاهد افزایش علائم افسردگی و اضطراب در خود بودند. پس یکی از مهم ترین مزایای آمادگی جسمانی ایجاد حال خوب و کاهش افسردگی و اضطراب است.

فعالیت جسمی به کاهش وزن کمک می کند

طبق تحقیقات بسیاری که انجام شده، دلیل اصلی افزایش وزن و چاقی نداشتن فعالیت است. برای درک بهتر تاثیر ورزش روی کاهش وزن باید ابتدا رابطه بین آن و مصرف انرژی را بدانیم. بدن شما به سه شکل انرژی مصرف می کند:

  • گوارش غذا؛
  • ورزش و فعالیت فیزیکی؛
  • حفظ اعمال بدن مثل تنفس و ضربان قلب.

وقتی شما رژیم می گیرید، کاهش کالری دریافتی باعث کاهش مقدار سوخت و ساز بدنتان و در نتیجه به تاخیر افتادن فرآیند کاهش وزن می شود. از طرف دیگر، فعالیت جسمی مرتب سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و با سوزاندن کالری بیشتر به کاهش وزن شما کمک می کند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده اند که ترکیب تمرین های هوازی با ورزش های قدرتی بهترین نتیجه را برای آب کردن چربی ها و حفظ توده های عضلانی بدن دارند. به این ترتیب وزن شما پایین می ماند. پس فراموش نکنید ورزش برای حفظ سوخت و ساز طبیعی بدن و سوزاندن کالری های بیشتر در طی روز ضروری است. همچنین، برای حفظ عضلات و کاهش وزن مفید است.

ورزش برای عضله ها و استخوان ها مفید است

ورزش کردن نقش مهمی در ساخت و حفظ ماهیچه های قوی و استخوان ها دارد. ورزش هایی مثل وزنه برداری همراه با مصرف کافی پروتئین به تحریک عضله سازی کمک میکند؛ زیرا ورزش به آزادسازی هورمون هایی که توانایی جذب آمینواسید را در عضلات افزایش می دهد، کمک می کند. همچنین، باعث رشد و عدم از کار افتادگی عضلات می شود.

با افزایش سن مقدار و عملکرد عضلات کاهش می یابد که باعث افزایش احتمال آسیب می شود. با انجام مداوم تمرین های فیزیکی می توان روند کاهش توده عضلات را کند و مقدار آن ها را حفظ کرد .

یکی دیگر از مهمترین مزایای آمادگی جسمانی افزایش تراکم استخوان در دوران جوانی برای جلوگیری از پوکی استخوان در سنین بالاتر است. ورزش های تماس بالا مانند ژیمناستیک و دو یا ورزش های با تماس نسبی مثل فوتبال و بسکتبال بیشتر از ورزش های تماس پایین مثل شنا و دوچرخه سواری به افزایش تراکم استخوان ها کمک می کند.

در نتیجه فعالیت فیزیکی علاوه بر جلوگیری از پوکی استخوان برای عضله سازی و تقویت استخوان ها هم مفید است.

ورزش انرژی شما را بیشتر می کند

فعالیت جسمی سطح انرژی را چند برابر میکند، حتی برای کسانی که محدودیت سلامتی دارند. طی تحقیقات به عمل آمده روی ۳۶ نفر که از خستگی و فرسودگی کلافه بودند، مشخص شد بعد از ۶ هفته ورزش مداوم آن ها احساس سرحالی بیشتری می کردند. پس ورزش به افزایش سطح انرژی در کسانی که دچار سندرم خستگی مزمن یا دیگر بیماری های جدی هستند، کمک می کند.

در واقع فعالیت جسمی بیشتر از هر درمان دیگری مثل راه های درمانی انفعالی (مدیتیشن و حرکات کششی) روی این افراد نتیجه می دهد. این کار باعث بالا رفتن افرادی که از بیماری های دیگر مثل سرطان رنج می برند هم موثر است.

خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کم می کند

یکی دیگر از مهم ترین مزایای آمادگی جسمانی برای سلامت بدن جلوگیری از بروز بیماری های مزمن است. ورزش منظم به بهبود سلامت قلب، حساسیت انسولین و به طور کلی ترکیب بدن کمک می کند. همچنین از سطح کلسترول و فشار خون می کاهد.

در مقابل کمبود ورزش در زندگی حتی برای مدتی کوتاه باعث افزایش تجمع چربی در ناحیه شکم شده و در نتیجه احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. برای همین داشتن آمادگی جسمانی برای کاهش چربی شکمی و کاهش خطر ابتلا به چنین بیماری هایی توصیه شده است.

آمادگی جسمانی برای سلامت پوست مفید است

پوست شما در معرض خطر استرس های اکسیداتیو قرار دارد. این موقعیت زمانی پیش می آید که اکسیداتیوهای دفاعی نمی توانند آسیب های وارد شده به سلول ها از طرف ترکیبات رادیکال های آزاد را ترمیم کنند.

همان طور که تمرین خسته کننده و شدید می تواند موجب آسیب اکسیداتیو شود، ورزش ملایم و مرتب بدن را وادار به تولید آنتی اکسیدان های طبیعی می کند با این کار سلول ها از آسیب در امان می مانند. همچنین، با ورزش خون سریع تر در بدن جریان می یابد و سلول های پوستی را وادار به تعدیل می کند. به این شکل روند پیر شدن پوست و ایجاد چروک را به تعویق می اندازد.

به سلامت مغز و حافظه کمک می کند

ورزش راهکاری مناسب برای بهبود کارکرد مغز و مراقبت از حافظه و مهارت های فکری است. فعالیت جسمی ضربان قلب را بالا می برد و با افزایش جریان خون در مغز عمل اکسیژن رسانی به آن را بهبود می بخشد. همچنین، عمل ساخت هورمون هایی که به رشد سلول های مغز کمک می کنند را تحریک می کند.

داشتن برنامه ورزشی منظم در بزرگسالان خیلی مهم تر است، زیرا با افزایش سن از بروز پیامدهای احتمالی تغییر در ساختار و عملکرد مغز جلوگیری می کند. گفته شده ورزش باعث رشد هیپوکامپوس- بخشی از مغز که وظیفه به یاد آوردن و یادگیری را دارد، می شود. در آخر فعالیت جسمی از ایجاد تغییرات مغزی که منتهی به آلزایمر و شیزوفرنی می شود، جلوگیری می کند.

به کیفیت خواب و استراحت شما کمک می کند

ورزش منظم در داشتن خوابی با کیفیت موثر است. هنگام ورزش انرژی شما تخلیه می شود و این امر فرآیندی است که کیفیت خواب شما را افزایش می دهد. تحقیقات بسیاری در راستای نشان دادن مزایای ورزش بر خواب انجام شده است.

طی این تحقیقات مشخص شده فعالیت جسمی زمان به خواب رفتن شما را کوتاه تر می کند، به بیمارانی که از بیخوابی مفرط (اینسومنیا) رنج می برند، خواب عمیق تر و طولانی تری هدیه داده است به طوری که در انتهای روز افراد انرژی بیشتری داشتند.

درد را کاهش می دهد

درد مزمن بدن را ضعیف می کند، اما ورزش باعث کاهش آن می شود. برای مدتی طولانی پزشکان برای درمان دردهای مزمن استراحت کردن را تجویز می کردند، در حالی که درمان اصلی در داشتن فعالیت جسمی بود. طی تحقیقات به عمل آمده، ورزش باعث کاهش دردهای مزمن و افزایش کیفیت این دسته بیماران می شود.

فعالیت جسمی به کنترل درد ناشی از انواع عارضه ها مثل درد مزمن پایین کمر و اختلال بافت نرم شانه کمک می کند. با ورزش کردن آستانه تحمل درد خود را بالا ببرید و درد را کم تر حس کنید.

سخن پایانی

نکات گفته شده مهم ترین مزایای آمادگی جسمانی بودند که روی هر جنبه از زندگی شما تاثیرگذار است. ورزش منظم با افزایش ترشح هورمون های شادی آور و خوابی بهتر کیفیت زندگی شما را بالا می برد. همچنین، ظاهر پوست شما را بهتر می کند، باعث کاهش وزن و کاهش دردهای مزمن می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *