همه چیز درباره اسکی در کوهستان

اسکی در کوهستان یکی از ورزش های بسیار لذت بخش است که امروزه طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارد. این ورزش باعث ایجاد هماهنگی بدن و فعالیت دو سمت مغزی است. ورزش اسکی یکی از تجربه های فراموش نشدنی است. درواقع اکثر افرادی که این ورزش را تجربه کرده اند همیشه برایشان تازگی دارد.

ورزش اسکی در کوهستان های برفی و در فصل زمستان در کشورهای مختلف تشکیل می شود. همچنین مسابقات بین المللی نیز برای این ورزش زیبا تعریف شده است. این ورزش باعث بالابردن مقاومت بدن انسان در برابر هوای سرد و انعطاف پذیری ماهیچه های بدن و هماهنگی میان دو سمت مغزی(نیم کره های مغز) می شود.

همه چیز درباره اسکی در کوهستان

نحوه انجام ورزش اسکی در کوهستان

برای انجام این ورزش در ابتدا باید وسایل مناسب این ورزش را داشته باشید و سپس در فصل زمستان به مناطق سرد کوهستان برفی بروید و از بالاترین نقطه کوه برفی موردنظر به سمت پایین با وسایل مناسب حرکت کنید.

ورزش اسکی در کوهستان چون در فصل زمستان و در کوه های برفی و سرد اجرا می شود باید مهارت و دقت لازم را برای سُرخوردن از بالای کوه برفی به پایین آن را داشته باشید.

همچنین باید مهارت کافی و لازم را جهت کار کردن با وسایل اسکی برای سُرخوردن از بالای کوه برفی به پایین آن را داشته باشید.

همه چیز درباره اسکی در کوهستان

تاریخچه

ورزش اسکی از حدود ۳۰۰ سال

پیش در شمال قاره اروپا آغاز شد. خواستگاه اصلی و باستانی اسکی را می توان به دوران ماقبل تاریخ در روسیه، فنلاند، سوئد و نروژ بازگرداند که امروزه می توانید در موزه های قدیمی در کشورهای اسکاندیناوی تخته های چوبی با قدمت 300 ساله را ملاحظه کنید.

در آن زمان باتوجه به محدود بودن امکانات از تخته های چوبی به اندازه ها و شکل های مختلف استفاده می کردند. کلمه اسکی مربوط به کلمه اسکاندیناوی باستانی است که به معنی تکه چوب یا هیزم شکافته شده است.

اسکی برای اولین بار برای عبور از تالاب ها و مرداب ها در زمستان در زمانی که یخ زده بودند، استفاده شد. اسکی برای هزاران سال بخشی جدایی ناپذیر از حمل و نقل در کشورهای سرد مانند روسیه نروژ و کشورهای سرد شمالی اروپا بود.

در دهه 1760، اسکی به عنوان مورد استفاده ترین وسیله برای آموزش های نظامی ثبت شد. ارتش نروژ مسابقات مهارتی را شامل اسکی کردن در شیب ها، اطراف درختان و موانع در حین تیراندازی برگزار کرد که رفته رفته این تمرین برای کشور های دیگر مانند روسیه نیز برگزار شد.

سرآغاز و پیدایش مسابقات اسکی مدرن اغلب به دهه 1850 مربوط می شود و در اواخر قرن نوزدهم،  به یک ورزش رقابتی و تفریحی اقتباس شد.

استفاده در جنگ جهانی دوم

مهارت اسکی و تخته های چوبی آن در زمان جنگ جهانی دوم در پی تصرف های روسیه توسط نیروهای آلمانی و جنگ های شمالی بین این دو کشور کاربرد بسیار زیادی داشته است. همچنین در طول تاریخ از زمان پیدایش مهارت اسکی از آن به عنوان استراتژیک حمله در کوهستان های برفی نیز استفاده می شود.

همه چیز درباره اسکی در کوهستان

پیشرفت در حرکات اسکی

در آن زمان از نظر انعطاف پذیری و حرکت های مختلف در ورزش اسکی در کوهستان چندان زیاد نبود و رفته رفته در طول زمان حرکت های مختلفی برای این ورزش درنظر گرفتند و در طول زمان برای هر یک از این حرکات ورزشی امتیاز هایی در مسابقات بین المللی تعریف کردند.

وسایل مناسب

در زمان قدیم مشکلات بسیار زیادی برای ورزش اسکی وجود داشت. یکی از مشکلاتی که در اوایل آغاز این ورزش به آن وارد می شد مسئله سرمای بسیاز زیاد در آن زمان مطرح بود. درواقع مسئله این بود که به دلیل سرمای زیاد عده کمی میتوانستند این ورزش را تجربه کنند، چرا که لباسی که در آن زمان مورد استفاده قرار می گرفت در برابر سرما زیاد مقاوم نبود.

رفته رفته با پیشرفت در صنعت پوشاک این مشکل رفع و حل شد و امروز لباس های مناسبی برای سرمای کوهستان های برفی طراحی شده است.

همه چیز درباره اسکی در کوهستان

سرمای کوهستانی

یکی از مشکلات بسیار زیادی که در آن زمان به وجود می آمد مسئله مریضی بعد از رفتن به اسکی بود. درواقع مردم به علت نداشتن لباس مناسب اکثرا در آن زمان به دلیل سرمای بیش از حد از دنیا می رفتند. همچنین امکانات درمان و دارو چون در آن زمان محدود بود افراد کمتری به سمت اسکی حرکت می کردند به دلیل جلوگیری از مریضی که امروزه این مشکل نیز رفع شده است.

اسنوبرد

رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی در کنار اسکی وسایل دیگری نیز اختراع شدند. یکی از وسایل بسیار پرطرفدار امروزه، وسیله اسنوبرد است. اسنوبرد یک تخته پهن است و به شما در تعادل بدن نیز کمک موثری می کند.

خاصیت های ورزش اسکی

از خاصیت های این ورزش می توان به هماهنگی دو لوب مغزی یا نیم کره های مغزی اشاره کرد. همچنین باعث افزایش تعادل بدن می شود که داشتن تعادل در بدن درواقع وظیفه یکی از اندام های بدن به نام مخچه است که ورزش اسکی به فعالیت مخچه نیز کمک موثری می کند.

یکی دیگر از ویژگی های مثبت این ورزش افزایش نقاط دید شما در چشمتان است و افزایش مقاومت بدن و داشتن تعادل داخلی بدنتان یعنی هومئوستازی است.

تکنیک حرکات

در اسکی زمانی که شما به ارتفاعات بلند صعود می کنید و از بالا به سمت پایین حرکت می کنید، احتمال خطر نیز برای شما بیشتر می شود.

درواقع هرچه به سمت بالا صعود کنید، شیب شما بیشتر می شود و باید در این مسیر دقت لازم و کافی را داشته باشید چرا که اگر در ارتفاعات بالا سقوط کنید، احتمال آسیب های جذی شما زیاد می شود.

یکی از مشکلاتی که در زمان های قدیم می توان به آن اشاره کرد ناتوانی در صعود بالای نقاط کوهستان های برفی بود چرا که در آن به دلیل نداشتن مهارت کافی و امکانات کم و عاجز بودن در حرکت های مختلف در اسکی نمی توانستند ارتفاعشان را افزایش بدهند.

اما امروز با روش ها و تکنیک های مختلفی این مشکل را می توان حل کرد که در ادامه به آن اشاره شده.

تکنیک اسکی در سراشیبی بر استفاده از چرخش برای چرخاندن روان اسکی ها از یک جهت به سمت دیگر تمرکز دارد.

علاوه بر این، اسکی باز می تواند از تکنیک های مشابه برای دور کردن اسکی از جهت حرکت استفاده کند و نیروهای لغزشی بین اسکی و برف ایجاد کند که فرود را کند می کند.

تکنیک خوب منجر به حرکت جریان سیال از یک زاویه به زاویه دیگر می شود و در صورت لزوم زاویه را برای مطابقت با تغییرات شیب تنظیم می کند.

این حرکت بیشتر شبیه یک از حرف S به نظر میاید و ممکن است شما این حرکت را در تلویزین نیز دیده باشید.

وسایل موردنیاز

هر ورزشی وسایل و لباس مناسب خود را دارد. از وسایل مناسب این ورزش می توان به کلاه ایمنی، عینک ایمنی، لباس گرم مناسب، شلوار مخصوص اسکی، دستکش مناسب، جوراب مخصوص اسکی، زانو بند، و… اشاره کرد.

شایع ترین آسیب های جسمی

هر ورزشی ممکن است آسیبی را به همراه خود داشته باشد، حتی برای کسانی که در آن ورزش حرفه ای هستند.

شایع ترین انواع آسیب های اسکی آسیب های زانو، سر، ناحیه گردن و شانه، دست ها و کمر است. کلاه اسکی توسط متخصصان و همچنین پزشکان به شدت توصیه می شود.

صدمات سر ناشی از اسکی می تواند منجر به مرگ یا آسیب دائمی مغز شود. در اسکی، به ازای هر 1000 نفری که در روز اسکی می کنند، به طور متوسط بین دو تا چهار نفر آسیب جدی میبینند و به مراقبت های پزشکی نیاز دارند.

بیشتر تصادفات نتیجه خطای کاربر است که منجر به سقوط یا برخورد با صخره یا یکدیگر می شود. یادگیری نحوه صحیح و ایمن افتادن می تواند خطر آسیب را کاهش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *