همه چیز در مورد آمادگی جسمانی که شما باید بدانید

منظور از تناسب اندام چیست؟ مطابق فرهنگ لغت، تناسب اندام به معنای کیفیت و وضعیت مناسب بدن است. اگر این عبارت برای شما گنگ است، لازم است بگوییم که تنها نیستید! تناسب اندام و آمادگی جسمانی به این معنی نیست که شما یک دونده یا ورزشکار حرفه ای هستید؛ این برای هر فردی دارای معانی مختلفی است. مهم این است هر فرد تعریف خود را از آن برداشت کند و بداند برای چه چیزی برنامه ریزی می کند.

با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد تناسب اندام بدانیم.

آمادگی جسمانی چگونه تعریف می شود و چگونه به دست می آید؟

آمادگی جسمانی به عنوان توانایی بدن شما در انجام وظایف تعریف می شود. امروزه ابزارهای بیشتری برای پیگیری و اندازه گیری برای علاقه مندان به تناسب اندام وجود دارد.

به عنوان مثال، شما دارای شاخص توده بدنی، ضربان قلب در حالت استراحت، درصد چربی بدن و رکورد های شخصی مناسبی هستید. این هما همه اقدامات عینی برای سنجش پیشرفته و هوشمند است.

در ادامه به بررسی بیشتر عوامل آمادگی جسمانی می پردازیم.

تناسب اندام انرژی، خلق و خو، خواب و سیستم ایمنی را بهبود می بخشد

از آنجا که تناسب اندام عبارت است از توانایی جسمانی برای داشتن زندگی شاد و کامل و مطلوب؛ اولین و بارزترین نتیجه برای دستیابی به تناسب اندام کیفیت بالای زندگی است.

محققان تناسب و آمادگی را به موارد زیر ارتباط می دهند:

داشتن خوابی مطلوب تر، بهبود ایمنی بدن، کمک به افسردگی مانند دارو های افسردگی، افزایش سرعت گردش خون و اکسیژن رسانی به مغز و هم چنین سلامت روانی.

رضایت از فشار آوردن به بدن و واکنش آن، نه تنها به تناسب و لاغری شما کمک می کند، بلکه به داشتن ذهنی آرام و پویا تر کمک می کند.

هنگامی که از نظر جسمانی آمادگی کامل را دارید ، از قبل می دانید که می توانید با انجام این کار چه کارهایی را انجام دهید و به شما این توانایی را می دهد که اهداف شخصی ، شغلی و روابط خود را به گونه ای برآورده کنید که در غیر این صورت نمی توانستید انجام دهید.

علاوه بر این ، شما نمی توانید تأثیر تناسب اندام را در کمک به افراد برای دستیابی به وزن های سالم و حفظ آن انکار کنید. دلیل این امر افزایش سطح آمادگی جسمانی شما از طریق فعالیت بدنی است که نه تنها کالری می سوزاند ، بلکه عضلات فعال را نیز می سازد. هرچه عضله قوی تر و سالم تری داشته باشید ، هر روز در حالت استراحت کالری بیشتری می سوزانید. بدن متناسب با سوخت و ساز بیشتر برابر با وزن سالم است.

نقش مهم خواب و ورزش در آمادگی جسمانی فرد

به این شکل فکر کنید که حتی یک دونده ماراتن که در هفته چندین تمرین قدرتی را انجام می دهد ، می تواند با خوردن رژیم غذایی نامناسب از غذاهای فرآوری شده که دارای مواد مغذی کم و چربی های اشباع و قندهای زیاد هستند ، تناسب اندام خود را از دست بدهد.

به طور مشابه ، افرادی که دارای تمرینات ورزشی و عادات غذایی فوق العاده هستند می توانند با ایجاد یک خواب نا سالم و بی کیفیت در هر شب ، از آمادگی جسمانی خود جلوگیری کنند.

داشتتن خواب کافی و البته با کیفیت، یکی از اصلی ترین پارامتر های رسیدن به اندام دل خواهتان است.

حفظ تناسبتان مزایای طولانی مدت را به دنبال دارد

در حالی که لذت بردن لحظه ای از تناسب اندام فوق العاده است ، اما نمی توانید فراموش کنید که ممکن است سال ها یا حتی دهه ها متوجه بسیاری از بزرگترین مزایای تناسب اندام نشوید.

به طور مثال وقتی بدن شما فیت تر می شود ، کلاهک های محافظ کروموزوم های خود را که تلومر نامیده می شود، افزایش می دهد. توستلومرها وظیفه تعیین سرعت پیری سلول های شما را بر عهده دارند. این بدان معناست که نگه داشتن آنها در بهترین حالت می تواند به افزایش طول عمر شما کمک کند.

علاوه بر این ، بهبود آمادگی جسمانی خطر بیماری های مزمن را که در طول سالیان متمادی ایجاد می شوند، مانند بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و حتی سرطان، به شدت کاهش می دهد. و گروهی از تحقیقات که به سرعت در حال رشد است نشان می دهد تناسب اندام ممکن است از زوال عقل نیز جلوگیری کند.

بدن و ژن های ما تکامل یافته اند تا فعال و متحرک باشند. وقتی به بدن خود آنچه را که نیاز دارد می دهید، با بهترین بودن به شما پاداش می دهد.

به جای تمرکز بر انجام همه فعالیت های روزانه یا هفته خود ، توصیه می شود که حرکت و فعالیت را در زندگی روزمره خود ادغام کنید. سعی کنید مدت طولانی نشستن را با هرگونه فعالیتی که بدن شما را از طیف وسیعی از حرکت در بر می گیرد، احساس خوبی ایجاد می کند و به شما کمک می کند تا به کارهای دیگری که با انرژی تازه انجام می دادید، کم کنید.

برخی سازمان های موجود در حوزه آمادگی جسمانی

در ادامه به معرفی اجمالی برخی از سازمان های موجود که در رابطه با تناسب اندام فعالیت می کنند، می پردازیم. برخی از این سازمان ها به صورت آنلاین به کار خود مشغول هستند.

شورای ورزش آمریکا ACE

ACE یک سازمان غیرانتفاعی حرفه ای و دارای گواهینامه مربیگری سلامت است. مأموریت این گروه آموزش متخصصان و مربیان ورزش و ارتباط افراد با آن متخصصان است.

انجمن قلب آمریکا AHA

این سازمان در سال 1924 با مأموریت مبارزه با بیماری های قلبی و سکته مغزی تاسیس شد. امروزه شعار این انجمن این است است: “نیروی بی امان برای دنیایی از زندگی طولانی تر و سالم تر”.

این سازمان تحقیقات را تأمین می کند ، از تلاش برای بهبود سلامت حمایت می کند و به ارائه خدمات و اطلاعات بهداشتی به کسانی که به آن نیاز دارند کمک می کند. در سایت آن ها می توانید اطلاعاتی در مورد فعالیت بدنی ، تغذیه ، عادات زندگی سالم و نحوه ایجاد تعادل بین آن ها پیدا کنید.

سلامتی در هر اندازه

سلامت در هر اندازه خود را به عنوان جنبشی توصیف می کند که از افراد در هر اندازه ای برای اتخاذ رفتارهای سالم حمایت می کند. در سایت یک وبلاگ ، پادکست ، کتاب ، گروه های پشتیبانی آنلاین و حضوری و موارد دیگر پیدا خواهید کرد تا به همه در رسیدن به اهداف تناسب اندام خود کمک کنید. پیشنهاد می شود حتما به آن سر بزنید؛ کمک به آمادگی جسمانی شما به هر طریقی ممکن است!

کلام پایانی

آمادگی جسمانی و تناسب اندام، علاوه بر تمام مزایای بالا، مزیت های بی شمار دیگری هم دارد. شاید برای شروع به ورزش، یک مزیت هم کافی باشد! با مشورت از متخصصان و حتی نزدیکان خود، می توانید ورزش ها و حرکات مناسب خود را پیدا کنید.

رسیدن به تناسب اندام برای هر فردی تعریف جدا گانه ای دارد. تعریف خود را از این مفهوم پیدا کنید و با برنامه ریزی و تلاش و آگاهی از تمام مزایای آن، شروع به پیشرفت به سمت هدف کنید.

در این مسیر عوامل زیادی به شما کمک خواهند کرد؛ هرچند ممکن است موانعی نیز وجود داشته باشد، اما با اراده و پشتکارتان موانع را از پیش رو بردارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *