هر کس می تواند تعریف خود را از یک بدن ایده آل داشته باشد و تصور کند با دستیابی به آن تصور ایده آل می تواند یک بدنه آماده و سالم داشته باشد. اما آمادگی جسمانی از نظر ظاهری مورد بررسی قرار نمی گیرد. تعریف این امر چیزی فراتر از داشتن اندامی هالیوودی یا بدنی حجیم و عضلانی است.

در هر نوع از بررسی فیزیکی افراد، باید بررسی را از ابعاد مختلف انجام داد تا بتوان یک نتیجه دقیق به دست آورد. آمادگی جسمانی نیز از این قائده مستثنی نیست و شامل مولفه های مختلفی می شود. وقتی در مورد این موضوع صحبت می کنیم منظور آن است که بدن از چنان سلامتی برخوردار باشد که قلب، عروق خونی، ریه ها و عضلات بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

برای بررسی دقیق و صحیح بدن خود باید بدانید که دقیقا این آمادگی بدنی چیست و از چه مولفه هایی در تعریف آن استفاده می شود. در ادامه به بررسی دقیق آمادگی جسمانی، تعاریف و مولفه های آن می پردازیم.

آمادگی جسمانی به چه معناست؟

تعریفی که دانشکده طب ورزشی برای این نوع آمادگی بدنی تهیه کرده می توان نگاهی کلی و مناسب به این امر داشت. طبق این تعریف « آمادگی جسمانی یعنی قابلیت اجرای سطوح متوسط تا شدید فعالین فیزیکی، بدون خستگی و حفظ این حالت»

علاوه بر آن، طبق تعریفی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای این موضوع بیان کرده، « آمادگی جسمانی به معنای توانایی انجام کار عضلانی در حالت رضایت بخش است.» تعاریف مختلفی برای این موضوع بیان شده اما همین دو مورد می تواند به خوبی بیانگر کلیت آن باشد.

برای بررسی دقیق تر این امر باید مولفه هایی را در نظر گرفت. به طور کلی اغلب در مدارس، باشگاه های بدنسازی و مراکز تناسب اندام این امر را در پنج مولفه بررسی می کنند که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

پنج مولفه آمادگی جسمانی

تناسب اندام و آمادگی جسمانی با عملکرد صحیح و سالم اندام بدن و داشتن آمادگی برای انجام فعالیت های فیزیکی می توان تعریف کرد. این که بتوانید وزن خود را روی نیمکت کنترل کنید برای تعمیم دادن به این تعریف کافی نیست. علاوه بر این باید بتوانید دویدن در مسافت 1 کیلومتر را به درستی و بدون کم و کاستی انجام دهید.

آمادگی جسمانی به این امر بستگی دارد که فرد هر یک از مولفه های سلامتی را به خوبی عملی کند. حال پنج مولفه وجود دارد که به شرح زیر است:

  • آمادگی و استقامت هوازی
  • قدرت عضلانی
  • استقامت عضلانی
  • ترکیب بدنی
  • انعطاف پذیری

در ادامه به بررسی کامل تر هر یک از این مولفه ها می پردازیم.

1.     آمادگی و استقامت هوازی

آمادگی و استقامت هوازی (قلبی-ریوی) بیانگر آن است که بدن چگونه می تواند در حین فعالیت بدنی با به کار گیری گردش خون و سیستم تنفسی، به بدن سوخت رسانی کند. به عبارتی دیگر پتانسیل تنفسی و گردش خون برای رساندن اکسیژن به قسمت های مختلف بدن در هنگام فعالیت است.

به بیان و ادعای برخی دانشمندان، عامل استقامت قلبی-ریوی در آمادگی جسمانی اهمیت بیشتری نسبت به باقی موارد دارد. این ادعا توسط تجربه تایید شده است.

فعالیت هایی که به بهبود استقامت قلبی-ریوی کمک می کند فعالیت هایی هستند که باعث افزایش ضربان قلب برای مدت طولانی می شوند. این فعالیت ها عبارت اند از: شنا کردن، پیاده روی سریع، دویدن و دوچرخه سواری.

افرادی که به طور مرتب به این فعالیت ها می پردازند از آمادگی جسمانی بالاتری در این مولفه برخوردار هستند. نکته مهمی که در مورد این فعالیت ها وجود دارد آن است که این فعالیت ها را کم کم آغاز کرده و به تدریج شدت آن را در روند تمرین خود افزایش دهید.

تمرین کردن و این دسته از ورزش ها به روش های مختلفی استقامت قلبی-ریوی را افزایش می دهند. به عنوان مثال، موجب می شوند که ماهیچه قلبی قوی تر شده و قادر باشد خون بیشتری در هر ضربان قلب پمپاژ کند. از طرفی مویرگ های کوچک اضافی در بافت ماهیچه رشد می کنند که بتوانند در صورت نیاز خون را به طور موثرتری به ماهیچه ها هنگام تمرین برسانند.

2.     قدرت عضلانی

حدود 40 درصد وزن بدن را عضلات تشکیل می دهند. نیرویی که این عضلات در خود تولید می کنند، قدرت عضلانی نام دارد که البته این قدرت قابل اندازه گیری است. قدرت عضلانی اهمیت زیادی در ورزش های مختلف و حتی فعالیت های روزانه افراد دارد.

روش های مختلفی برای اندازه گیری این مولفه آمادگی جسمانی وجود دارد. بلند کردن وزن معین از وزنه در موقعیتی مشخص و تعیین شده و مقایسه نتیجه آن با جمعیتی مشابه، بهترین راه برای انجام این اندازه گیری است. به طور کلی اگر فردی از عضلات خود به طور منظم و مداوم کار بکشد، قدرت عضلاتش افزایش پیدا می کند.

روش های مختلفی برای قرار دادن ماهیچه در فعالیت های شدید و کار کشیدن از آن ها وجود دارد؛ هر فعالیتی که بتواند از ماهیچه ها کار بکشد تا زمانی که خسته شوند، با گذشت زمان و تمرین مداوم قدرت ماهیچه فرد را افزایش می دهد.

3.     استقامت عضلانی

مولفه بعدی در آمادگی جسمانی استقامت عضلانی است. این مولفه عبارت است از توانایی یک عضله برای ادامه اعمال نیرو هنگام کار بدون خستگی.

تمرینات قدرتی باعث ایجاد عضلات بزرگ تر می شود. از سوی دیگر، تمرینات استقامتی لزوما باعث ایجاد ماهیچه هایی با اندازه بزرگ تر نمی شود. این امر به آن دلیل است که بدن بیشتر روی سیستم قلبی عروقی تمرکز کرده و مطمعن می شود که ماهیچه ها خون اکسیژن دار مورد نیاز خود را برای ادامه فعالیت دریافت می کنند.

یکی دیگر از تغییراتی که در افراد هنگام تمرین های استقامتی رخ می دهد مربوط به انواع مختلف بافت هاست، یعنی بافت های انقباض سریع و انقباض آهسته.

فیبرهای انقباض سریع به سرعت منقبض می شوند اما با همان سرعت نیز خسته می شوند. آن ها انرژی زیادی مصرف می کنند و برای دو و میدانی مفید هستند. این بافت سفید رنگ بوده زیرا برای فعالیت به خون زیادی نیاز ندارند.

فیبرهای انقباض آهسته برای فعالیت های استقامتی مناسب تر هستند، زیرا می توانند بدون خستگی فعالیت کنند. این فیبرها در عضلات اصلی و مرکزی وجود دارند. قرمز رهنگ هستند، زیرا به منبع خون دارای اکسیژن فراوان متکی اند و حاوی مقدار میوگلوبین ذخیره ای هستند.

4.     ترکیب بدنی

منظور از مولفه ترکیب بدنی در آمادگی جسمانی، اندازه گیری مقادیر نسبی ماهیچه، استخوان، آب و چربی بدن هر فرد است. یک فرد می تواند وزن خود را حفظ کند و در عین حال نسبت هر یک از اجزای تشکیل دهنده بدن خود را بطور اساسی تغییر دهد.

برای مثال افرادی که نسبت ماهیچه یا توده بدون چربی بالاتری دارند، وزن بیشتری در مقایسه با افراد با قد و کمر یکسان دارند.

5. انعطاف پذیری

مولفه آخر آمادگی جسمانی انعطاف پذیری است. این مولفه به دامنه حرکت فرد در هر مفصل اشاره دارد.

فعالیت های مختلفی می تواند بر این انعطاف پذیری فرد موثر باشد؛ فعالیت هایی که باعث کشش مفاصل، رباط ها و تانون ها شوند می توانند باعث افزایش انعطاف پذیری فرد شوند.

 

جمع بندی

به طور کلی سلامتی می تواند در افراد مختلف تعاریف مختلفی داشته باشد. هر کس می تواند با توجه به شناختی که از بدن خود دارد یا به کمک یک متخصص در این زمینه برای سلامت و تقویت آمادگی جسمانی خود تلاش کند.

به طور خلاصه هرچه افراد بیشتر ورزش کنند و برای سلامتی خود وقت بگذارند، سریع تر در مسیر سلامت و کسب این آمادگی قدم بر می دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *